Tasavvuf ve hak dostları
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap
Ana sayfa yap
http://hak-dostu.yetkin-forum.com/
Arama
 


 Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En iyi yollayıcılar
bosdunya (631)
 
GOKHAN (448)
 
DELİDERVİS (265)
 
kelebek (147)
 
CANAN-2121 (87)
 
mustafa (73)
 
ayşem44 (19)
 
asil (4)
 
ÖZGE (3)
 
medet_AciL (3)
 

DELİDERVİS

---SELAMÜNALEYKÜM---

SİTEMİZ PAYLAŞIM SİTESİDİR FAKAT ÜYELERİMİZİN HİC BİR PAYLAŞIMDA BULUNMAMASI BİZİ DERİNDEN ÜZ MEKTEDİR...

---ALLAH (cc) YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN---

DELİDERVİŞ


 

TEFEKKÜRÜ MEVT

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 

Günde kaç kez ölümü düşünürsünüz
  1
  2
  3
  4
  5
  Hiç
  Hastalanınca
  mezarlık görünce
Sonuçları Gör
Yazar Mesaj
DELİDERVİS
Admin
Admin
avatar

Erkek
Yaş : 50 Kayıt tarihi : 09/01/09 Mesaj Sayısı : 265

MesajKonu: TEFEKKÜRÜ MEVT   Ptsi Şub. 02, 2009 7:34 pmTefekkür-ü Mevt ölümü düşünmek ve onu günde bir defada olsa beş dakika kadar hatırlamak, Ölümü tefekkür etmek, ölümü hatırdan çıkarmamak dervişe herşeyden önce dünyanın kendisi için bir gurbet evi
bir gurbet diyarı olduğunu hatırlatır bunu sürekli hatırlayan bir müridde o gurbet evinde kendisine sılada lazım olacak şeylerin peşine koşar, boş heva ve heveslerin isteğine cevap vermez. Ölüm halini düşünmekten uzak olan bir derviş ölümü unutur bütün emellerim dünyaya bağlar. O gurbet evinden hiç ayrılmayacakmış gibi dünya ve dünyalık-lar, boş heva ve heves ve de malayani işlerden kendini ayıramaz.
Bu tefekkürü mevtin (ölümü düşünmenin) zahiri manası, batini manasına gelince burada da derviş,

"Mutu gable ente mutu" yani ölmeden evvel ölümü tadın, ölmeden evvel olun, düsturunu kendisine ilke denir.

Bu ne demektir?

Dervişin nefsi emmaresinin ruhuna hoş gösterdiği kötü hasletlerinden sıyrılması, silkinip ayrılması demektir. Dervişin yaptığı ibadet ve taatleri, ruhuna gıda şekline gelerek o ibadet ve taatler kendisini günah-lardan sakındırmalıdır. Ahlakın ve ruhunu terbiye edebilmelidir. Ahlak ve ruh terbiye edildikçe tüm işle-nen ameller ruha gıda haline gelir ve tabiatıyla o ruhda, yavaş yavaş kötü hasletlerinden sıyrılarak, ayrılarak, yani yavaş yavaş o ruhda, kibir, riya, zulüm, hased, kin vs. vs. gibi kötü hasletlerden ayrılarak yerini tevazuya, adalete, alçak gönüllülüğe ve tevekküle bırakacak olması demektir, îşte ölmeden önce ölüm nefsin kötü huylarım yok etmek, öldürmek demektir. Nefsin bu kötü haseletleri yok oldukça ruh kendi öz benliğim bulur kendi özüne doğru yükselmeye başlar.
Haliyle o ruhun sahibi mürid de; çeşitli manevi mevki ve makamlara nail olur.
îşte tefekkürü mevtin zahiri ve batını manalarım ve faydalarım böyle özetledikten sonra tefekkürün yapılış yani derviş derslerde ve toplu zikirlerde tefekkürü mevt'in yapılma, düşünme şekli nasıldır. Biraz da ondan bahsedelim.

Gözler kapatılarak kendimizi sekaret halinde ölümle pençeleşir bir vaziyette düşünürüz. Daha sonra da Allah'ın emri olan ölüme teslim oluruz. Yakınlanmız üzerimizdeki elbiselerden bizi soyup imam efendiye teslim eder. imam efendi cesedimizi bir güzel yıkayıp abdest aldırıp temizledikten sonra kefenleyip tabuta koyarak camii önündeki musalla taşma taşınırım. Sonra cema-at namazımızı kılar ve omuzlarda bizi kabristana taşırlar. 'Kur'an'lar okunmaya başlar, bu arada cesette tabuttan çıkrılarak ebedi istirahatgah olan o daracık kabre yerleştirilir. Üzeremiz ilk önce bir sıra tahta daha sonra da yaradılışımızdaki Allah'ın kullandığı hammedde olan toprak kapatılır. Artık bizim için bir yardımcı, bir dost, bir yaranın bulunmayacağı bir yolculuk başlamıştır. Burada tek dost ve tek yardımcı Allah ve Allah'ın dostudur.
Daha sonra Münker ve Nekir sorgu sual melekleri gelir. Rabbin kim? Peygamberin kim? Dinin hangi din? Kıblen neresi? diye sorarlar. Biz de Allah'ın yardımı Resulullah'ın şefaati, Pirlerimizin ve meşayihlarımızın himmeti ile bir bülbül misali bu sualleri cevaplandırırız. Kabrimiz genişler, Allah'ın emri ile cennet bahçelerinden bir bahçeye dönüşür, îşte o güzel yerde kıyametin kopmasım bekleriz.
îşte müferid dersler ve de toplu zikirlerimizde tefekkürü mevt gözler kapalı bu şekliyle hatıra getirilir.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://hak-dostu.yetkin-forum.com

TEFEKKÜRÜ MEVT

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GONULAHVALLERI :: TASAVVUF :: TEFEKKÜR -
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Bir bloga sahip olmak