Tasavvuf ve hak dostları
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap
Ana sayfa yap
http://hak-dostu.yetkin-forum.com/
Arama
 


 Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En iyi yollayıcılar
bosdunya (631)
 
GOKHAN (448)
 
DELİDERVİS (265)
 
kelebek (147)
 
CANAN-2121 (87)
 
mustafa (73)
 
ayşem44 (19)
 
asil (4)
 
ÖZGE (3)
 
medet_AciL (3)
 

DELİDERVİS

---SELAMÜNALEYKÜM---

SİTEMİZ PAYLAŞIM SİTESİDİR FAKAT ÜYELERİMİZİN HİC BİR PAYLAŞIMDA BULUNMAMASI BİZİ DERİNDEN ÜZ MEKTEDİR...

---ALLAH (cc) YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN---

DELİDERVİŞ


 

SAHİB'UL MİRAÇ (SALLALLAHU TAALA ALEYHİ VE SELLEM)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
DELİDERVİS
Admin
Admin
avatar

Erkek
Yaş : 50 Kayıt tarihi : 09/01/09 Mesaj Sayısı : 265

MesajKonu: SAHİB'UL MİRAÇ (SALLALLAHU TAALA ALEYHİ VE SELLEM)   Cuma Şub. 13, 2009 5:11 pm

ALLAHIM BU İSMİN SAHİBİ ZATA SALAT VE SELAM EYLESİN


(MİRAÇ) lafzı şu manayadır. Yukarı çıkılacak alet... Mesala: Merdiven (zamanımıza göre daha uygun örneği Asansör veya füze)

Resulullah S.A.V. efendimiz pak vücudları ile cevherden merdiven ile diri olarak Kuds-ü mübarekten semaya uruc etmiştir. Böyle bir manaya sahib olmak nesiler ve resuller arasında ancak Resulullah efendimize mahsustur. Bundandır ki, Resulullah S.A. efendimizin ismi paklerine:

SAHİB'ÜL MİRAC

Denildi.Allah-ü taala ona salat ve selam eylesin.
Rusulullah SA. Efendimizin nail olduğu MİRAÇ şerefenin toplu beyanı anlatmaya çalışacağız.

şöyleki;
Sultan-ı enbiya ve Rusul-u kibriya (salavatın enfaziletlisi saygıların en tamı ona) 40 yaşında iken, alemlere rahmet olarak büvvet ve risaletle bütün insanlara Resul Peyfamber gönderildi. Risaletini onlara tebliğ edip, imana davet etmeye başladı.

Resulullah S.A efendimizin risaletle gelişinin 12. senesi recep ayının 26. günü idi. Resulullah S.A. efendimiz o gün, tek başına beyt-i mükerremeye gitti; bir direğin önüne oturdu. Yüce Hakka zikir ve fikir ibadeti ile meşgul olmaya başladı.

Bu sırada, ebu cehildi. Yardımcıları ve uyanları ile görüşmek için geldi. gördüki Hz. Muhammed S.A. V. yanlız oturmuş Mevlasına ibadetle meşgul. yanında ashab-ı kiramdanda kimse yok onu böyle görünce içinden

_ Ona eza cefa edeyim
diyerek yanına geldi. ve şöyle dedi.
_ Ya Muhammed sen peyganbermisin?
Resulullah S.A.V. efendimiz Ebu cehilin bu sözüne karşılık;
_ Evet Peygamberim.
buyurdu. Ebu Cehil şöyle devam etti:
_ Böyle yalnız peygamber mi olur? Hani yardımcıların? Hani hizmetçilerin? Eğer peygamberlik gelmesi gerekseydi, bana gelirdi. Bak benim şu kadar uyanlarım, hizmetçilerim var.
Böyle dedikten sonra, böbürlenerek yürüdü gitti.

Ebu Cehil'in ardından, onun yandaşlarından biri daha uyanları ve yardımcıları ile geldi. Bu da, Resulullah S.A efendimizi yalnız görünce eza ve cefa kasdı ile yanına geldi; Ebu Cehil'in dediği gibi dedi. Sonra gitti. Onun yanına oturdu.

Bundan sonra, Kureyş'in ileri gelenlerinden tam 7 kişi ard arda geldi. Hepsi de ayenesi ve uyanları ile geldi; Sanki daha önceden söz birliği etmiş gibi, tek tek Resulullah S.A efendimize Ebu Cehil'in dediği gibi söyledi.

Resulullah S.A efendimiz, onların bu yaptıklarına çok mahzun oldu. Sonra şöyle dedi.

_ 12 yıldır; Ben bunları hak dine ve Yüce Hakkı tevhide davet ederim. Halbuki bunlar, Hakkı kabul etmek şöyle dursun; henüz:
_ Resul kime derler? Bunu dahi anlamamışlar. Resule hizmetçi ve avene ne lazım? Ancak Resule lazım olan ilahi vahyi ve sübhan Allah'ın emrini tebliğ etmektir.

Resulullah S.A. efendimiz gamlandı.
O gece Recep-i şerifin 27 Pazartesi gecesi idi. Ümmü Haninin evine geldi
Ümmü Hani Ebu talibin kızı Hz. Ali nin kız kardeşi idi. Ümmü Hani, Babası ebu talibin evinde kalıyordu. Bu eve safa ile merve arası bir yer idi. Resululluh A.S. efendimiz oraya gittiği zaman Ümmü hani R.A. kendisini hüzünlü ve gamlı buldu. Resulullah S.A. efendimizden hüznünün ve gamının sebebini sordu. Resulullah S.A. efendimizde işin aslını haber verdi.

Ümmü hani akıllı ve tetbirli bir hanım idi Resulullah S.A. efendimizi teselli etti ve şöyle dedi:

_ Onlar sizin risaletinizi hak peygamber olduğunuzu size avane ve hiçzmetci gerekmediğini şeksiz bilirler ne varki onlar, cok inatcı hasetci hırcın olduklarından sıf sızı üzmek eza cefa kastı ile öyle demişlerdir.

Bu sözler bir bakıma Resulullah S.A. efendimizi teselli içindi fakat, Resulullah S.A. efendimizin hüznü yinede kaldı.

Anlatıldığı gibi gamlı ve hüzünlü olarak, ümmü haninin evinde yatsından sonra uyur uyanık bir halde yattı. sonra Resulullah A.S efendimizi cünle mahluktan evvel yaratan kalplerin sevgilisi türlü türlü keramet çeşitli nimetler ile cümle insanlara Resul olarak gönderen cümle kemalatı ile başta görünen Mürebbisi olan şanı yüce nimetleri her yana yaygın kendisinidn başka ilah olmayan alemlerin Rabbı Azamet ve celali ile Cebrail-e hitaben şöyle buyurdu.

_ GERCEKTEN BENİM SEVGİLİL CÜMLE MAHLUK ARASINDAN ÇEKİP CIKARTTIĞIM CÜMLE YARATILMIŞLARIN HAYIRLISI RESULUM.ÜMMÜ HANİNİN EVİNDE KÜFFARIN EZASINDAN MAHSUN VE GAMLI YATMAKTADIR. SENİN TAAT VE İBADETİN HABİBİMİ DAVET OLSUN. O SÜSLÜ KATALARINI YENİDEN CENNET CEVHERLERİ İLE SÜSLE ONUN HİZMETİ İLE ŞEREFYAP OL.

_ Mikaile söyle;

BU GECE ERZAKI TARTMAYI BIRAKSIN

_ israfile söyle;

SURU BİR SAAT KADAR BIRAKSIN.

_ Azraile söyle;

BU GECE CAN ALMAKTAN EL ÇEKSİN

_ NUR VE ZİYA MELEKLERİNE EMİR VER SEMALARI NUR İLE DOLDURSUNLAR

_ Rıdvana söyle;

CENNETİ SÜSLESİN

_ Malike tembih et;

CEHENNEM TABAKALARINI KAPATSIN ZEBANİLER HAREKET ETMESİNLER HURİLER BEZENİP ELLERİNE CEVHER SACAN TABAKALARI ALSINLAR CENNET KÖŞKLERİNİ SAF SAF DİZSİNLER

_ Arş hamiline söyle;

MUKADDES LİBASI ATLAS FELEKİNE GİYDİRSİN VE SİZLER HER BİRİNİZ YANINIZA YETMİŞ BİN MELEK ALIN VE SEN CENNETE GİT BİR BURAK SECİP AL, YERYÜZÜNE İN KABİRLERDEN AZABI KALDIR. BUNDAN SONRA HABİBİME GİT, O MÜŞRİKLERİN EZASINDAN DOLAYI GAMLI VE MAHSUN OLARAK ÜMMÜ HANİNİN EVİNDE YATIYOR. O HABİBİME RIF İLE BUYÜK BİR KEREM İLE KALDIR ANLAT; BU GECE KENDİSİNİN YÜCE KADRİNİ İZZET VE RIFATINI CÜMLEDEN ZİYADE YAKINLIĞINI KENDİSİNE BLDİRİLECEK GECEDİR. ONU DAVET EYLE...

Sonra Cebrail A.S. cennete gitti, gördü ki orada 40 bin burak gezmektedir. her birinin anlında MUHAMMED ismi şerifi yazılıdır. aralarında bir burak vardı mahsundu başını aşağı eğmiş göz yaşları sel gibi akıyordu hemde hiç durmadan Cebrail o mahsun burakın yanına vardı. Hüznünün ve ağlamasının sebebini ona sordu. burak şöyle anlattı.

Cennette gezerken aniden kulağıma YA MUHAMMED diye bir ses geldi. işittiğim anda o ismin sahibine aşık oldum. onun firak atesi ile cemalinin risali ümidi ile 40 bin yıldan beri böyle hüzün ağlamak ve visal arzusu ile mahsun olup ağlarım.

Cebrail A.S o burakın haline merahamet etti ve şöle dedi;

Senin maşukun olan Hz. Muhammed Bu gece miraça davet olundu. Mescidi haramdan mescidi aksaya burak ile gelecektir. Seni götüreyim Muradına er.

Bundan sonra o buraka nurdan eyer vurdu. Zebercedden gem vurdu. Bundan sonra iki cihanın sultanı insin ve cinnin RESULU SA. efenmidimizin halvet saraylarına geldi. Sonra hadis cıkaran imamlar 6 hadis kitabı içinde ceşitli yollardan MİRAÇ hadisini 20 kadar ashabı kiramdan alıp rivayet ettiler Bu ashabı kiram dahi RESULULLAH S.A. efendimizden dinleyip anlatmışlardır...

Resulullah S.AV. efendimiz NEBİLERİN SULTANI DOĞRU YOLU TUTAN ZATLARIN BAŞ TACI AHMET, HAMİD, MAHMUT MUHAMMED DİR, ALLAH TAALA ONA SELAT VE SELAM EYLESİN...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://hak-dostu.yetkin-forum.com

SAHİB'UL MİRAÇ (SALLALLAHU TAALA ALEYHİ VE SELLEM)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GONULAHVALLERI :: MİRAÇ HAKKINDA HERŞEY :: MİRAÇ -
forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com